Jak uczyć dzieci języka angielskiego – 5 sposobów

Chcesz, aby Twój maluszek poznawał angielskie słówka? Pragniesz jak najwcześniej zaszczepić w swoim dziecku umiejętności uczenia się języka obcego? Jak zrobić to w sposób swobodny i naturalny? Czy to możliwe, aby tak małe dziecko mogło uczyć się języka ojczystego i obcego jednocześnie? Poznaj proste sposoby, dzięki którym możesz wykorzystać spędzany wspólnie z dzieckiem czas, do nauki języka angielskiego.Postaw na osłuchanie się z językiem

Naturalną sprawą jest to, że dziecko najpierw słucha tego, co się mówi w około, a następnie powtarza usłyszane słowo i w taki sposób uczy się mówić. Jeżeli chcesz, aby poznawało angielskie słówka, wykorzystaj bajeczki w tym języku. Ciekawą praktyką jest czytanie dziecku bajki najpierw po polsku, a następnie, kilka dni później, po angielsku. Łatwiej będzie mu wtedy zrozumieć treść, a dziecko osłucha się z brzmieniem i słowami w drugim języku. Bardzo fajną pomocą naukową są również audiobooki oraz słuchowiska dla dzieci. Wykorzystaj te najbardziej rytmiczne i dźwięczne. Dzieci lubią rymowanki, najczęściej właśnie takie słowa są przez nie szybko zapamiętywane.


Wspólna zabawa

Opiekując się maluchem, organizujemy wspólne zabawy. Dlaczego nie wykorzystać ich do nauki języka angielskiego? Jeżeli bawimy się w dom, czy tez gotowanie, nazywajmy poszczególne przedmioty angielskimi słówkami. Bardzo fajną zabawą jest też rysowanie mapy w języku angielskim. Dziecko może dokładać miejsca i przedmioty, a my wskażemy ich angielskie odpowiedniki. W zabawach stosujemy często różnego rodzaju wyliczanki. Możemy ich użyć naprzemiennie, po polsku i po angielsku. Dzięki temu dziecko przyzwyczai się do liczenia w dwóch językach.


Mowa ciała

Świetną rzeczą wspomagającą rozwój są zabawy wykorzystujące mowę ciała, a także naśladownictwo. Połączmy to z nauką angielskich słówek. Z mniejszym dzieckiem możemy pobawić się naśladując odgłosy zwierzątek, poszukując jednocześnie angielskich nazw. Ze starszym możemy wykorzystać metodę kalambur, obrazując różne hasła tak, aby dziecko odgadło o jaki przedmiot może chodzić. Warto też zastosować metodę prostych poleceń. Mówimy dziecku po angielsku co ma zrobić, żeby pomóc nam w jakiejś prostej czynności np. posprzątania zabawek.


Wierszyki oraz piosenki

Starsze dzieci uczą się świetnie poprzez recytowanie wierszyków czy też śpiewanie piosenek. Wybierz proste angielskie zwrotki. Poćwiczcie naukę razem. Jeśli macie ochotę podejść nieco ambitniej do tematu, możecie pobawić się w teatrzyk, odgrywając proste scenki w języku angielskim. Bardzo fajną metodą jest wcielanie się w postacie z bajek. Każdy wybiera swoją ulubioną, a następnie udaje ją w taki sposób, aby inne osoby łatwo mogły odgadnąć o kogo chodzi. Angielski dla dzieci powinien być formą zabawy, dzięki temu z przyjemnością będą się uczyć.


Mówienie w dwóch językach

Często rodzice zastanawiają się, czy warto mówić w domu w dwóch językach i czy dla małego dziecka nie zadziała to negatywnie, blokując naukę języka ojczystego. Okazuje się jednak, że dzieci mają naturalną zdolność przyswajania języków. Słuchając rodziców, uczą się wszystkich słówek. Warto jednak pamiętać o tym, aby taka nauka przebiegała stopniowo. Dla dziecka powinno to być przyjemne i kojarzyć się z zabawą.

Poznaj inne interesujące metody nauczania na stronie: http://teddyeddie.pl/

*wpis gościnny