Jak zrobić płyn do baniek mydlanych?

Czy to możliwe, aby zainwestować niecałe 12 zł i mieć spokój na długie godziny? Możliwe, bo które dziecko nie kocha baniek mydlanych? Oczywiście nie chodzi mi o kupno gotowych pojemniczków, które wystarczają na bardzo krótko. Teraz otwarcie stwierdzam, że ten wydatek jest nieopłacalny... Na podstawie czego? A tego, że dostałam zadanie: zrób na festyn płyn do baniek. No to jaki miałam wybór? Koleżanki nauczycielki na różnych forach podają przepisy, więc jeden z nich wypróbowałam i puszczam dalej w świat - nie jest opatentowany, zatem mogę :)
Jak zrobić płyn do baniek

Jak zrobić płyn do baniek mydlanych - przepis

 Potrzebujemy trzech składników:

- woda demineralizowana 5l - 5 złotych,
- gęsty płyn do mycia naczyń - butelka 0,75l, ok. 5 zł,
- gliceryna - do kupienia w aptece ok. 2 zł

Oczywiście, jeśli chcecie zrobić mniej płynu - wydajecie mniej :) Jednak myślę, że kwota zawrotna nie jest, a płyn może się przydać w każdej chwili, gdy chcemy odetchnąć lub zafundować maluchom dodatkowe atrakcje np. podczas urodzin. Przygotowanie jest banalne.

Do miski wlewamy wodę (całe 5 litrów), a następnie dodajemy płyn, odmierzamy 500 ml. Proporcje płynu w stosunku do wody 1:10 (czyli łopatologicznie mówiąc jedna miarka płynu na 10 miarek wody). 
Jak zrobić płyn do baniek mydlanych?
  Jak zrobić płyn do baniek mydlanych?

Dodajemy glicerynę - tutaj trzeba testować. Przyjmuje się, że na 1 litr wystarczy 1 łyżeczka. Dodajemy ją po to, aby bańki były trwalsze i bardziej kolorowe. Całość delikatnie mieszamy. Sprawdzamy czy da się zrobić bańki. Jeśli pękają, sprawiają wrażenie ciężkich - przyczyną może być za duża ilość gliceryny, która mimo wszystko obciąża bańki.
Jak zrobić płyn do baniek mydlanych?

Na ogół do wytwarzania takich baniek używa się patyków z bawełnianymi sznurkami. Można kupić gotowe lub zmontować samemu (dwa patyki i sznurek bawełniany).

Leniwi mogą iść na łatwiznę... Małe wieszaki do ubrań sprawdzą się świetnie - taki gadżet ma w domu  każdy.
Do wytwarzania baniek można użyć wieszaka do ubrań
 Do tworzenia wielkich baniek wystarczy wieszak do ubrań

Do tworzenia wielkich baniek wystarczy wieszak do ubrań

Jeśli mamy mokre od płynu ręce, bańki bez problemu możemy łapać :)

Oczywiste jest, że ciecz może się wylać, więc w misce zostawiam tylko niezbędną ilość, a resztę przelewam do baniaka. Zabawa z takim płynem to dodatkowa frajda dla dzieci - oddziałuje na zmysły. Możemy przy użyciu rąk, które stają się śliskie wytwarzać pianę czy pochlapać się trochę. Ważne jest uświadomienie maluchów, żeby nie dotykały oczu i nie próbowały spożywać mikstury. Jeśli o wszystko należycie zadbamy możemy pokusić się chwilę (dłuuuuższą chwilę) relaksu, tak cennego dla każdego rodzica :) 
Zabawa płynem do baniek

Teraz już wiecie jak zrobić płyn do baniek mydlanych. Pozostaje mi życzyć udanej zabawy i wytworzenia jak największych okazów. :) Kto pokusi(ł) się o stworzenie tej mikstury?