Pokoloruj tak jak ja...

Odwzorowywanie można ćwiczyć na wiele sposobów. Dzisiaj poprosiłam by moja pociecha pokolorowała obrazek tak samo jak ja, przy okazji utrwaliłyśmy nazwy kolorów. Poza tym ćwiczymy

Post roczkowy z przepisem na pierniczki

Jak już wcześniej wspominałam w sobotę świętowaliśmy roczek naszej najmłodszej pociechy. Post trochę z poślizgiem, bo niestety na roczku dostałam gorączkę i dreszcze - skończyło się na zapaleniu tchawicy, antybiotyku i 4 dniach w łóżku. Dziś musiałam wstać, żeby

Wyzwalanie ekspresji poprzez taniec

Taniec to pierwotna forma ekspresji. Dzięki niemu można rozładować emocje, "wyszaleć się', odstresować, poczuć się "wolnym"... Zarówno ja, jak i moje pociechy lubimy pląsy w rytm muzyki, zarówno indywidualne, jak i wspólne, najczęściej spontaniczne.

Łączenie w pary

Zadanie, mogłoby się wydawać banalne. Ale uwierzcie, niektóre maluchy mają problem ze zrozumieniem pojęcia "takie samo", "identyczne", a chcąc wykonać polecenie szybko, często się mylą, zwłaszcza, gdy elementy są podobne lub mają częściowo takie same cechy (np. kropki we wzorze).

Pacynki - niezastąpiona pomoc

Przedstawiam Wam Lolę, Biedronkę Lolę :)
Jeśli Wasze dzieci pracowały w przedszkolu z książeczkami z serii "Wesołe Przedszkole" zapewne ją znacie. Opiszę krótko jak można ją wykorzystać jako pomoc dydaktyczną.
Moja Córka ją kocha, tak bardzo, że mam czasami dość, ręka mnie boli i najzwyczajniej NIE-CHCE-MI-SIĘ, ale żadne argumenty nie przemawiają, kiedy Lola jest w zasięgu wzroku! Nawet, to, że chciałaby spać bo jest zmęczona, może - oczywiście, ale na ręce mamy.

Wskaż przedmioty w danym kolorze

Proste zadanie, które uczy rozróżniania i nazywania kolorów, spostrzegawczości i logicznego myślenia.
 O co chodzi? Dziecko ma wskazać i pokolorować przedmioty, które mogą być czerwone (akurat w tym przypadku).
 
 
Tutaj link do pobrania zadania w pdf, jeśli komuś nie chce się rysować, ani tworzyć grafiki na komputerze :)

Sylabowe kręgleGrę w kręgle można nieco urozmaicić, by spełniała także zadanie dydaktyczne.
Pokażę Wam dzisiaj moją propozycję.
Dodam tylko, że korzyści płynące z tego typu zabaw to m.in.:
- nauka sylabizowania,
- wzbogacanie zasobu słownictwa,
- nauka globalnego odczytywania wyrazów,
- ćwiczenie przeliczania i porównywania.

Trzecie urodzinki :)

Dziś mijają trzy lata od kiedy na świecie pojawiła się malutka Iskierka, która na zawsze zmieniła nasze życie. Jej urodzinki były w tym roku symboliczne. Nosiłam się co prawda z zamiarem urządzenia przyjęcia dla maluchów, ale pech chciał, że komplet dzieci, albo chorych albo na feriach. Niemniej nie mogliśmy pominąć tak ważnego dla niej święta :)
Urodziny "sponsorowała" Dora, mała podróżniczka, której przygody Hanula uwielbia (podobnie jak kuzyna Dory - Diego). Ja także lubię te bajki, gdyż po pierwsze rozwijają zainteresowania przyrodnicze, a po drugie uczą angielskiego - na tyle skutecznie, że liczyć do 10 Hania nauczyła się szybciej po angielsku niż po polsku.

Dobre obyczaje - propozycja lektury dla dzieci

Dobre maniery są bardzo mile widziane, zawsze i wszędzie, dlatego powinny być wpajane od samego początku. Przede wszystkim w gestii rodzica, a później także nauczyciela leży nauczenie pożądanych zachowań. Podam prosty przykład: do przedszkola wchodzi rodzic i dziecko, rodzic mówi Dzień Dobry, a dziecko nie. W tej sytuacji oczywiste jest, że mama lub tata powinni zwrócić mu uwagę (czasem przedszkolak ma zły dzień lub foszka - można wybaczyć, niemniej u niektórych to nagminne). To samo, gdy spotykamy kogoś na ulicy, choćby wspomnianego nauczyciela. Niektórzy rodzice zapominają poza placówką, że w ogóle go znają - więc jaki przykład ma maluch?
W dzisiejszych czasach dobre przyzwyczajenia są na wagę złota.

Jak nadmuchać balon bez pomocy płuc?

Urodziny moich dzieci coraz bliżej, powoli zaopatruję się więc w niezbędne asortymenty i gadżety. Tak się stało, że Maluchy odkryły balony. Biegają za mną i za mężem i męczą nas, żeby je nadmuchać, po czym mają ubaw, że powietrze się ulatnia i zabawa zaczyna się od nowa, i od nowa, i od nowa, a my mamy dość. Zawiązać balony? Nie ma mowy! Dwa nadmuchane wystarczą...
Przypomniało mi się zatem doświadczenie, które znalazłam kiedyś w miesięczniku "Nauczycielka przedszkola". Troszkę je zmodyfikowałam i dla chwili wytchnienia przeprowadziłam ze starszą Córeczką wprowadzając ją w świat chemii.

Kartka okolicznościowa: kwiatek "3D" :)

Możliwości tworzenia kartek okolicznościowych z kwiatami jest zapewne nieskończenie wiele. Dzisiejsza powstała z okazji imienin Matki Chrzestnej mojej pociechy. Ciocia zawsze o niej pamięta, więc i ona nie mogła zapomnieć o niej. Kwiatek a'la 3D, który może być równie dobrze zamocowany do patyczka i wręczony w tej formie  :)

Labirynt

Labirynty uczą dziecko logicznego myślenia, wytrwałości w dążeniu do celu, cierpliwości, umiejętności skupiania się. Nie należą do łatwych łamigłówek. Rodzajów labiryntów jest wiele i na pewno jeszcze nie raz pojawią się na moim blogu.

Uważajmy, co mówimy przy dzieciach

Dzieci są bystre i najszybciej chłoną to, czego nie powinny. Niestety. W tym poście chciałabym się podzielić z Wami doświadczeniem zarówno moim jak i koleżanek po fachu.
Relacja Rodzic-Nauczyciel, dla dobra dziecka powinna być bardzo pozytywna. W domu to Rodzic jest autorytetem (przynajmniej powinien) w przedszkolu Wychowawca. Dlaczego o tym wspominam? Dlatego, że gdy wyrażamy swoje negatywne poglądy o Pani przy dziecku, bardzo często dociera to do nauczyciela, właśnie za pośrednictwem malucha, często spontanicznie, gdy coś idzie nie po jego myśli.

Jak zrobić różę z krepy

Wkrótce Walentynki, święto zakochanych, ale nie tylko. Każda kobieta lubi być obdarowywana kwiatami... Może są nieliczne wyjątki. Pokażę Wam jak zrobić trwałą różę z krepy, która przetrwa wiele. To zadanie za trudne dla rączek mojej Córci więc całość wykonana będzie przeze mnie. Może któryś mężczyzna się pokusi o własnoręczne wykonanie :)

Znajdź różnice

To bardzo dobre ćwiczenie na spostrzegawczość. Moja dzisiejsza propozycja związana jest z karnawałem.